IX Krakowski Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych

KRAKOW.GOSC.PL → WIADOMOŚCI Z ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ → ADWENTOWY FINAŁ CHÓRALNY

Adwentowy finał chóralny

Wieczornym koncertem galowym w kościele św. Katarzyny zakończył się wczoraj IX Krakowski Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych.

Krakowski festiwal to wydarzenie szczególne. – To jedna z nielicznych w Europie międzynarodowych imprez chóralnych o tematyce adwentowej. Staramy się, by co roku występowały na festiwalu inne zespoły, o zróżnicowanym składzie i repertuarze. Przyjeżdżają chóry z różnych kontynentów – powiedział Maciej Przerwa, dyrektor organizacyjny festiwalu.

Tym razem w świątyniach krakowskich od 7 do 9 grudnia koncertowało 17 chórów z Polski, Czech, Litwy, Norwegii, Republiki Południowej Afryki, Rosji i Słowacji. 15 z nich wzięło udział w przesłuchaniach konkursowych. Śpiew chórzystów oceniali doświadczeni chórmistrzowie: Thea Paluoja z Estonii, Ágnes Gerenday z Węgier, Weronika Lozoviuková z Czech, Sasho Tatarchevski z Macedonii i Marcin Cmiel z Polski.

Festiwal zakończył się 9 grudnia wieczornym koncertem galowym w kościele św. Katarzyny. W jego trakcie wręczono nagrody dla uczestników. Zwycięzcami konkursu i zdobywcami statuetek Złotego Anioła zostali: w kategorii chórów mieszanych Chór „Dominanta” Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod dyrekcją Małgorzaty Langer-Król, w kategorii chórów młodzieżowych Chór „Radost” z Moskwy pod dyrekcją Tatiany Żdanowej, w kategorii chórów dziecięcych Chór „Puellarum Cantus” ze Stalowej Woli pod dyrekcją Katarzyny Pisery, w kategorii chórów kameralnych zespół Alla Camera z Ytre Enebakk w Norwegii  pod dyrekcją Vigdis Marii Sandwik. W kategorii chórów jednorodnych przyznano srebrne dyplomy, w kategorii chórów seniorów zaś dyplom brązowy.