W roku 1997, na wzór chłopięcych klas chóralnych założonych przez Stanisława Steczkowskiego, zostały utworzone dziewczęce klasy chóralne w Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli. W kolejnych latach powstały mieszane klasy chóralne.
Na lekcjach realizowany jest poszerzony program z muzyki, prowadzone zajęcia solfeżu i rytmiki, a w klasie trzeciej uczniowie śpiewają w Chórze dziecięcym Mały Cantus.
Do klas chóralnych przyjmowane są dzieci po wcześniejszym sprawdzeniu ich zdolności muzycznych podczas przesłuchań w przedszkolach i zerówkach.
Pomysłodawcą i zarazem pierwszym nauczycielem klas chóralnych była Agata Steczkowska (od 1996r. do 1999r.).
W roku 2000 powstał Chór Puellarum Cantus (z łac. dziewczęcy śpiew), aby dziewczęta mogły w pełni rozwijać swój głos na zajęciach chóralnych .
Pierwszym dyrygentem Chóru Puellarum Cantus była Monika Szczerbińska – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie.
Strój dla chórzystek zaprojektowała stalowowolska artystka Alicja Czajkowska Magdziak.
Chór ma w swoim repertuarze pieśni patriotyczne, ludowe, sakralne oraz piosenki dziecięce.
Chór Puellarum Cantus pod kierunkiem Moniki Szczerbińskiej wielokrotnie występował w rodzinnej Stalowej Woli, wyjeżdżał na koncerty m.in. do: Rzeszowa, Kolbuszowej, Tarnobrzega, Jarosławia, Lwowa, Vranov nad Topl`ou (Słowacja), a także uczestniczył w wielu konkursach i przeglądach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
Nagrody i wyróżnienia:
20.02.03r. – XXIII Wojewódzki Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie – I miejsce
26.03.03r. – XII Wojewódzki Przegląd Chórów Szkolnych – wyróżnienie
11.04.03r. – XXIII Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella w Bydgoszczy – Srebrny Kamerton, dyplom za udany debiut
25.05.03r. – IV Powiatowy Przegląd Zespołów Szkolnych „O gęsie pióro”
17.10.03r. – VII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie – Nagroda Polskiego Radia, wyróżnienie
08.01.04r. – X Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie – wyróżnienie
21.04.04r. – V Powiatowy Przegląd Zespołów Szkolnych „O gęsie pióro” – wyróżnienie
18.06.04r. – XVII Międzynarodowy Festiwal Chóralny Vranov nad Topl`ou na Słowacji
20.11.04r. – VII Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis” w Łodzi – wyróżnienie
04.2005r. – Powiatowy Przegląd Zespołów Szkolnych „O gęsie pióro” – Nagroda
04.2005r. – I Wojewódzki Przegląd Zespołów Szkolnych „O gęsie pióro” – Gęsie pióro
21.10.05r. – IX Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo” – II miejsce
W roku 2006 dyrygentem chóru została Barbara Hałys – absolwentka UMCS w Lublinie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej.
11. 2007r. – Chór Puellarum Cantus wraz z Chórem Mały Cantus i zespołem chłopięcym z klas chóralnych wziął udział w konkursie zorganizowanym przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej pt. „Z pieśnią i wierszem przez dzieje oręża polskiego”. Jury konkursu pod przewodnictwem profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu p. Stanisława Kulczyńskiego przyznało szkole za przygotowany program – I miejsce oraz Puchar Ministra Obrony Narodowej.
04. 2008r. – IX Powiatowym Przeglądzie Zespołów Szkolnych „O gęsie pióro” – wyróżnienie
Sezon artystyczny 2008 /2009
We wrześniu 2008 r. dyrygentem chóru zostaje Katarzyna Pisera – absolwentka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego o kierunku wychowanie muzyczne na Uniwersytecie Śląskim oraz absolwentka studiów podyplomowych z Historii na Uniwersytecie Rzeszowskim.
20.12.2008r. – eliminacje w Krasnobrodzie do XV Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek – WYRÓŻNIENIE
02.03.2009r. – I Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej w Rzeszowie – I MIEJSCE
22.04.2009r. – X Powiatowy Przegląd Zespołów Szkolnych „O gęsie pióro” – NAGRODA
06.05.2009r. – V Wojewódzki Przegląd Zespołów Szkolnych „O gęsie pióro” – NAGRODA
- Ważnym wydarzeniem dla chóru Puellarum Cantus był udział w koncercie zorganizowanym na 70-lecie miasta Stalowa Wola. Puellarum Cantus wraz z innymi stalowowolskimi chórami wykonał pieśń „Raj lasów i łąk” z oratorium symfonicznego „Weneckie opowieści o piekle i raju” skomponowanego specjalnie dla Stalowej Woli przez Jana Kantego Pawluśkiewicza. Koncert odbył się w Bazylice Konkatedralnej 11 listopada 2008r., a wykonawcami oratorium byli: Elżbieta Towarnicka, Anna Dymna, Justyna Steczkowska, Grzegorz Turnau, Chór Państwowej Filharmonii Krakowskiej i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Rafała Delekty.
Spośród wielu koncertów w tym sezonie warto wspomnieć również o:
- Gościnnym występie w Centrum Kultury w Zarzeczu z repertuarem kolędowym.
- Występie na Uroczystej Sesji Rady Miasta w auli PSM I i II st.
- Koncercie pieśni patriotycznych na oficjalnym otwarciu plenerowej wystawy fotograficznej pt. Opowiemy Ci o tych wydarzeniach. Solidarność 1980-1989 w Stalowej Woli.
- Występie na promocji książki Czesława Główki „Łzy pokolenia” w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
- Udziale w Programie patriotycznym „Polska w Europie”, na którym chórzystki wykonały polskie pieśni hymniczne i „Odę do radości”. Organizatorami programu był Prezydent Miasta Stalowa Wola oraz Wydział Oświaty i Zdrowia.
Sezon artystyczny 2009 /2010
12.12.2009r. – eliminacje w Jarosławiu do XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie – zakwalifikowanie się do finału
08.01.2010r. – XVI Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie – II MIEJSCE
21.04.2010r. – XI Powiatowy Przegląd Zespołów Szkolnych „O gęsie pióro” – NAGRODA
12.05.2010r. – VI Wojewódzki Przegląd Zespołów Szkolnych „O gęsie pióro” – NAGRODA
22.05.2010r. – XIV Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie – III MIEJSCE
- Chóry Puellarum Cantus i Mały Cantus zaśpiewały na uroczystości rozdania stypendiów dla najlepszych uczniów stalowowolskich szkół w ZSO nr 2.
- Chór Dziewczęcy Puellarum Cantus zakolędował dla radnych miasta Stalowa Wola.
- Dużo emocji przyniósł chórzystkom występ z repertuarem bożonarodzeniowym dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli.
- Chórzystki wystąpiły w Miejskim Domu Kultury na uroczystej akademii w związku z 70 rocznicą zbrodni katyńskiej oraz 65 rocznicą wyzwolenia obozu w Auschwitz. W uroczystości tej wziął udział Pan August Kowalczyk, były więzień obozu w Auschwitz, aktor (wystąpił w filmach: Chłopi, Janosik, Stawka większa niż życie, Polskie drogi, Rękopis znaleziony w Saragossie), który opowiedział swoją historię.
- Chór Puellarum Cantus oprawił mszę żałobną odprawioną w intencji Prezydenta RP oraz innych ofiar katastrofy w Smoleńsku w kościele pw. Zwiastowania Pańskiego w Rozwadawie.
W czerwcu 2010r. chór przebywał przez kilka dni na Ukrainie. Chórzystki zwiedziły Lwów i jego okolice, śpiewały w kościołach i cerkwiach, kształciły swój głos pod kierunkiem dyrygenta ze Lwowa Wasyla Chuchmana. Dużą atrakcją i niesamowitym przeżyciem było oglądnięcie operetki „Wesoła wdówka” w Operze Lwowskiej.
Sezon artystyczny 2010 /2011
12.12.2010r. – eliminacje w Jarosławiu do XVII OFKIP w Będzinie – zakwalifikowanie się do finału
01.2011r. – XVII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie – I MIEJSCE
23.01.2011r. – Ogólnopolski Festiwal Pieśni Chóralnej w Myślenicach – WYRÓŻNIENIE
26.03.2011r. – XIII Małopolski Konkurs Chórów w Niepołomicach – SREBRNA STRUNA
11.05.2011r. – XII Powiatowy Przegląd Zespołów Szkolnych „O gęsie pióro” – NAGRODA
28.05.2011r. – XV Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo” – II MIEJSCE
06.2011r. – VII Wojewódzki Przegląd Zespołów Szkolnych „O gęsie pióro” – NAGRODA
08.06.2011r. – V Wojewódzki Przegląd Chórów Szkolnych „MAGNIFICAT” w Rzeszowie – ZŁOTE PASMO i GRAND PRIX za najlepsze wykonanie utworu a`cappella
- Chór uświetnił uroczystość posadzenia DĘBÓW PAMIĘCI w ramach ogólnopolskiego programu ” Katyń … ocalić od zapomnienia”. Zaśpiewał pieśni patriotyczne dla zaproszonych gości, w tym przedstawicieli rodzin zamordowanych w Katyniu.
- Puellarum Cantus na zaproszenie Przewodniczącego Rady Miasta Pana Stanisława Ciska zainaugurował Uroczystą Sesję Rady Miasta. Chórzystki zaśpiewały dla radnych i zaproszonych gości pieśni patriotyczne.
- Chóry Puellarum Cantus i Mały Cantus zaśpiewały kolędy i pastorałki na uroczystym zakończenie projektu „Promocja zdrowego stylu życia-wyprawa po zdrowie” zorganizowanego dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w MDK.
- Chórzystki wystąpiły również na XI Kapucyńskim Pikniku Charytatywnym. Datki z tego pikniku zostały przekazane m.in. na pomoc dla Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Rozwadowie.
Warsztaty w Przysietnicy
Od 7 do 9 kwietnia 2011r. chórzystki przebywały na warsztatach chóralnych w Czardworku w Przysietnicy.
Jak zawsze na wyjazdach pogoda dopisała 😉 (padał deszcz, a nawet deszcz ze śniegiem, wiał bardzo mocny wiatr i było zimno), co absolutnie nie popsuło im humorów.
Jak przystało na Czardworek dziewczęta latały na miotle i przeżyły chwilę grozy podczas burzy, kiedy w całym ośrodku zgasło światło. Wieczory w Czardworku upłynęły na dwóch konkursach „Mam lub nie mam talentu” – śmiechu było co niemiara i okazało się, że „mam talent” przeważał. Nagrody były baaardzo atrakcyjne :-)))) .
Dziewczęta zwiedziły muzea i wystawy u Ojców Jezuitów i u Sióstr Służebniczek w Starej Wsi, podziwiały uroki Rezerwatu Prządki i prawie mogły zwiedzić ruiny zamku w Odrzykoniu (nie chcieli otworzyć 😉 ).
Codziennie odbywały się zajęcia chóralne, na których przećwiczono nowe utwory.
Sezon artystyczny 2011 /2012
18.12.2011r. – Koncert „Rozśpiewały się obłoki” w Filharmonii Podkarpackiej w ramach programu „Śpiewająca Polska”
28.01.2012r. – XXI Ogólnopolski Festiwal Pieśni Chóralnej „Kolędy i pastorałki” w Myślenicach – III MIEJSCE
22.04.2012r. – XIV Małopolski Konkurs Chórów „O złotą strunę” w Niepołomicach – SREBRNA STRUNA
22.06.2012 – XVI Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie – udział
- Ciekawym wydarzeniem był koncert „Od miłości do wolności” na Placu Piłsudskiego z okazji odsłonięcie rzeźby „Patriota” autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Monument został ufundowany przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Wraz z chórami mogła również śpiewać zgromadzona przed MDK publiczność, dzięki wydanym specjalnie z tej okazji śpiewnikom.
- Chórzystki uświetniły swoim śpiewem uroczystość wręczenia nagród przyznanych przez Prezydenta Miasta Stalowa Wola dla nauczycieli stalowowolskich szkół.
- Puellarum Cantus zaśpiewał na otwarciu wystawy fotograficznej Bogdana Myśliwca zorganizowanej przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Edukacji im. Akademii Miechocińskiej w Tarnobrzegu.
- Chórzystki wzięły również udział w nagraniu programu o patriotyzmie dla telewizji TVK Diana.
Warsztaty w Poroninie
8.05 do 01.06.2012r. chór Puellarum Cantus przebywał w Poroninie koło Zakopanego w ośrodku Limba.
Chórzystki zwiedziły Zakopane i Muzeum Tatrzańskie, widziały willę Atma Karola Szymanowskiego, stary zakopiański cmentarz na Pęksowym Brzyzku i pospacerowały po Krupówkach. Dziewczęta podziwiały uroki największego jeziora tatrzańskiego – Morskiego Oka i panoramę Tatr z Gubałówki . Miały też okazję poszaleć na basenach termalnych w Szaflarach.
W trakcie pobytu w Poroninie odbyły się też warsztaty chóralne, na których poznały pieśni z Podhala.
Sezon artystyczny 2012 /2013
14.12.2012r. – Koncert „Rozśpiewały się obłoki” w Instytucie Muzyki w Rzeszowie w ramach programu Śpiewająca Polska
14.04.2013r – XV Małopolski Konkurs Chórów „O złotą strunę ” w Niepołomicach – Srebrna Struna
08.05.2013r – Powiatowy Przegląd Zespołów Szkolnych „O gęsie pióro” – Nagroda
11.06.2013r. – Wojewódzki Przegląd Zespołów Szkolnych „O gęsie pióro” – Nagroda
- Ważnym wydarzeniem dla chórzystek był Jubileusz 25-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 im. Szarych Szeregów. Na scenie Spółdzielczego Domu Kultury zaprezentowały się z programem artystycznym wszystkie chóry: Puellarum Cantus, Mały Cantus i Cantus i uczniowie klas chóralnych.
- Chór wystąpił na koncercie dobroczynnym „Kolędy dla Joanny” w MDK. Koncert został zorganizowany w celu zebrania pieniędzy na pomoc w leczeniu chórzystki z zaprzyjaźnionego chóru.
- Puellarum Cantus wspólnie z innymi chórami zaśpiewał na zakończenie Orszaku Trzech Króli na Placu Piłsudskiego pod MDK. Tegoroczny orszak odbył się pod hasłem: „Kolędy lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu”.
- W czasie ferii zimowych, w Łążku Garncarskim, w pięknej zimowej atmosferze odbył się kulig. Chórzystki świetnie się bawiły, dla niektórych był to pierwszy kulig w życiu.
Warsztaty w Krasnobrodzie
W dniach 7-9.06.2013 dziewczęta z chóru Puellarum Cantus przebywały w Krasnobrodzie.
Pierwszy dzień upłynął na zwiedzaniu Krasnobrodu. Chórzyści zwiedzili barokowy kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z klasztorem, ufundowany przez królową Marysieńkę Sobieską; ptaszarnię oraz zobaczyli Kapliczkę Św. Rocha i Kapliczkę na wodzie.
Drugiego dnia odbyła się wyprawa do Suśca na szumy nad Tanwią (niektórzy nawet brodzili w wodzie). W Krasnobrodzie chórzyści zobaczyli kamieniołom oraz weszli na basztę widokową skąd podziwiali piękno krasnobrodzkich pejzaży. Wieczorem w ośrodku było ognisko i konkurs „Mam talent” oraz gry i zabawy na hali sportowej.
Trzeciego dnia chór Puellarum Cantus oprawił mszę św. w kościele w Krasnobrodzie, a następnie w Zamościu zwiedził Nadszaniec. Kilka godzin uczestnicy wyjazdu spędzili w zamojskim ZOO, gdzie na życzenie właściciela „Kawiarenki w ZOO” dali króciutki popis swoich umiejętności wokalnych, za który otrzymali duży rabat na lody.
Sezon artystyczny 2013 /2014
22.11.2013r. – Koncert „Przeboje nasze i naszych rodziców” w Instytucie Muzyki w Rzeszowie w ramach programu „Śpiewająca Polska”
6 – 8.12.2013r. – IV Krakowski Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych – Srebrny Dyplom
10.06.2014r. – Wojewódzki Przegląd Zespołów Szkolnych „O gęsie pióro” – Nagroda
- Ciekawym wydarzeniem było zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół PSP 11 i klas chóralnych „Spotkanie z pieśnią i piosenką patriotyczną”. Dla zaproszonych gości chóry zaprezentowały program artystyczny. W drugiej części spotkania wszyscy zebrani mieli możliwość wspólnego zaśpiewania pieśni patriotycznych ze specjalnie przygotowanych śpiewników.
- Chórzystki zaśpiewały pieśni patriotyczne dla uczniów Zespołu Szkół nr 6 w Stalowej Woli. W zamian za śpiew otrzymały kotyliony zrobione przez uczniów tej szkoły.
- Chór Puellarum Cantus zaśpiewał dla dzieci z Przedszkola nr 15. Było bardzo miło i sympatycznie, a niektóre chórzystki mogły powspominać czasy, kiedy same chodziły do tego przedszkola.
- Chór wystąpił w Bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli na koncercie pt. W hołdzie za kanonizację Jana Pawła II.
Warsztaty w Bukowinie Tatrzańskiej
W dniach 14 – 18.06.2014r. chór Puellarum Cantus przebywał w ośrodku Stasinda w Bukowinie Tatrzańskiej.
Już pierwszego dnia po przyjeździe wyszłyśmy na Rusinową Polanę, skąd rozpościerał się przepiękny widok na Tatry, a następnie dotarłyśmy do Sanktuarium Matki Boskiej na Wiktorówkach.
Drugi dzień naszego pobytu rozpoczęłyśmy od oprawy Mszy Św. w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Bukowinie Tatrzańskiej. Następnie z naszym przewodnikiem wyruszyliśmy po Dolinie Kościeliskiej. Dużo emocji dostarczyło wejście do Jaskini Mylnej i Raptawickiej, przejście Wąwozem Kraków i Smoczą Jamą (nie wszystkie chórzystki się na to odważyły). Dzień zakończyłyśmy na basenie naszego ośrodka.
Trzeci dzień to pobyt na Basenach Termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej, a następnie zwiedzanie miejscowości. Po obiedzie były zabawy i gry na świeżym powietrzu, gril i tańce. Wieczorem warsztaty chóralne i nauka nowych utworów.
Czwartego dnia wybrałyśmy się do Zakopanego. Zwiedziłyśmy Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, Willę Atma Karola Szymanowskiego i wyszłyśmy na Gubałówkę. Wieczorem odbył się długo oczekiwany „Mam talent”, gdzie ujawniły się niespodziewane talenty chórzystek. Oczywiście nie obyło się bez próby chóru 🙂 .
Piąty dzień – to dzień powrotu do domu, ale po drodze było również mnóstwo atrakcji. Zwiedziłyśmy zamek w Niedzicy, a następnie popłynęłyśmy statkiem do ruin zamku w Czorsztynie. Po drodze zatrzymaliśmy się na obiad w McDonald’s i na wieczór dotarłyśmy do Stalowej Woli.
Sezon artystyczny 2014 /2015
Warsztaty w Ulanowie
Dziewczęta z Puellarum Cantus i chłopcy z Cantusa wzięli udział w warsztatach chóralnych poprowadzonych przez dyrygenta Vasyla Czuczmana w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Galicja” w Ulanowie. Po kilku godzinach zajęć chóralnych przyszedł czas na nagrodę. Był spacer i zabawy przy rzece Tanwi oraz ognisko.
27.04.2015r. – XVII Ogólnopolski Konkurs Chórów „O złotą strunę…” w Niepołomicach – Złota Struna
12.06.2015r. – Przegląd Chórów Regionu Rzeszów w ramach Akademii Chóralnej „Śpiewająca Polska 2015” – Złote Pasmo
- Chór zakolędował w Urzędzie Miasta. Chórzystki zaśpiewały na ostatniej w 2014 roku sesji Rady Miasta. Cały koncert transmitowany był przez Telewizję Stella.
- Wszystkie chóry spod znaku Cantusa zaprezentowały swój program kolędowy na koncercie zorganizowanym w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie.
Sezon artystyczny 2015 /2016
Warsztaty w Przysietnicy
Od 30.08 do 6.09.2015r. chórzystki i chórzyści przebywali w ośrodku Czardworek, w Przysietnicy koło Brzozowa. Pobyt uczestników dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży. Program został zrealizowany dzięki Fundacji Promocji i Rozwoju Bieszczad.
Ze Lwowa przyjechał Zespół Pieśni i Tańca „Wesołe Trzewiczki” z zaprzyjaźnionym z naszymi chórami dyrygentem Vassylem Chuchmanem.
Oczywiście przez cały czas pobytu w Czardworku odbywały się warsztaty chóralne, na których ćwiczony był repertuar na koncert wieńczący warsztaty w Przysietnicy. Oprócz pracy nad utworami, każdego dnia było też mnóstwo atrakcji niosących ze sobą niezapomniane wrażenia i wiele radości. Odbyły się zabawy integracyjne, dyskoteki i ogniska, zabawa w podchody, kąpiel w basenie oraz liczne gry i zabawy na świeżym powietrzu. Chętni i odważni polatali na miotle i wzięli udział w konkursie wspinaczkowym (skrzynkowym), kto miał ochotę mógł pojeździć konno. Na jednym z wieczornych spotkań integracyjnych przybliżyliśmy Wesołym Trzewiczkom historię Stalowej Woli i najpiękniejsze miejsca naszego miasta, a zespół ze Lwowa przygotował dla nas film o Lwowie i jego dziejach. Odbyła się również wycieczka piesza po okolicy i przejażdżka Strzałą Południa do pobliskiej Starej Wsi, gdzie zwiedziliśmy Kolegium Ojców Jezuitów i muzeum. Bardzo ciekawy okazał się wyjazd do Krosna. W Centrum Dziedzictwa Szkła mogliśmy zapoznać się ze technologią wyrobu szkła, podziwiać przepiękne szklane naczynia i ozdoby. Tak jak zwykle na wyjazdach były też konkursy: ”Mam talent”, konkurs na najmilszą chórzystkę i najmilszego chórzystę, konkurs na najczystszy pokój – zwycięzcy otrzymali nagrody.
W sobotę, 5 września, odbył się wspólny koncert na scenie plenerowej w Rymanowie Zdroju. Zespoły wykonały najpierw swoje indywidualne programy, a następnie wspólne utwory przygotowane na zajęciach w Czardworku. Zaśpiewaliśmy razem: ”Hallo Django”, kanon „Hej, hej stańmy w koło”, ”Alfabet” oraz „Hej sokoły”. Nasze występy zostały bardzo ciepło przyjęte przez zgromadzoną publiczność i nagrodzone gromkimi brawami.
Kiedy między uczestnikami warsztatów z Polski i Ukrainy zaczęły nawiązywać się przyjaźnie, pobyt dobiegł do końca i trzeba było się niestety pożegnać i wrócić do swoich domów i do szkoły. Pożegnanie było bardzo serdeczne i śpiewające, a wszyscy uczestnicy dostali na pamiątkę kolorowe kapelusze.
16.10.2015r. – Nagroda w programie „Nie zagubić talentu” przyznana przez Zarząd Województwa Podkarpackiego
17,18.10.2015r. – XI Międzynarodowy Festiwal Chórów „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej – Srebrny Dyplom i Puchar dla Najlepszego chóru dziecięcego
25.11.2015r. – Koncert „Muzyka rośnie wokół nas” w Instytucie Muzyki w Rzeszowie na zakończenie projektu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska 2015
23.05.2016r. – Przegląd Chórów Regionu Rzeszów projektu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska 2016 – Złote Pasmo i kwalifikacja do Koncertu Finałowego we Wrocławiu
- Koncert kolęd pt. ”Zaśpiewajmy Jezuskowi” wykonały dla licznie zgromadzonej publiczności w MDK chóry spod znaku Cantusa. Niespodzianką tegorocznego koncertu był występ rodziców dzieci z klas chóralnych, którzy zaprezentowali w dwugłosie piękną, polską kolędę „W żłobie leży”.
- Chóry Puellarum Cantus i Mały Cantus zaśpiewały kolędy i pastorałki w kościele MB Szkaplerznej w Rozwadowie.
- Puellarum Cantus wystąpił również w Bazylice konkatedralnej na koncercie z okazji Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.
Sezon artystyczny 2016 /2017
10 – 13.10.2016 – Koncert Finałowy Śpiewającej Polski we Wrocławiu
To były niesamowite przeżycia!!!
Chórzystki wystąpiły w przepięknej sali KGHM Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Wykonały wspólnie z innymi chórami Suitę na chór dziecięcy „Zagrajmy w muzykę”. Suita składa się z 9 piosenek, które różnią się od siebie nastrojem i stylistyką. Chórom towarzyszyła orkiestra smyczkowa – Polska Filharmonia Kameralna Sopot, a wszystkimi dyrygował sam kompozytor – Jan Krutul. Teksty piosenek napisał Maciej Papierski. Na scenie pojawili się również młodzi aktorzy: Alicja Czerniewicz i Piotr Stawski. Choreografię ułożyła Arleta Krutul. Nad wszystkim czuwała i poprowadziła próby dyrektor programowy Akademii Chóralnej – Agnieszka Franków-Żelazny. Na koncercie wystąpiło 11 najlepszych chórów z Polski, wybranych podczas eliminacji regionalnych. Na scenie zaśpiewało około 350 chórzystów.
Nasz chór wykonał również wspólnie z chórem ze Zgierza piosenkę pt. „Bańki mydlane”, a solo zaśpiewała Viktoria Hausner.
Jak zwykle były również atrakcje. Dziewczęta pospacerowały po pięknym Wrocławiu, szukając wszechobecnych krasnali, zobaczyły Ogród Japoński i ZOO. Nagrodą po wspaniałym koncercie były lody w McDonald`s.
10.11.2016r. – Nagroda w programie „NIE ZAGUBIĆ TALENTU” przyznana przez Zarząd Województwa Podkarpackiego
29.01.2017r. – Koncert kolęd w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku
22.05.2017r. – Złote Pasmo w Konkursie Chórów Regionu Podkarpackiego projektu Śpiewająca Polska – 2017
9.06.2017r. – II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie
- Chór wziął udział w koncercie charytatywnym zorganizowanym w MDK. Dziewczęta zaśpiewały piosenkę „Nie załamuj się kolego” dla Pani Alicji – stalowowolskiej artystki, która zaprojektowała strój chóralny Puellarum Cantus.
- Chórzystki kolejny raz zakolędowały w Przedszkolu nr 15, zaśpiewały i zagrały dla dzieci wiele kolęd i pastorałek.
- Puellarum Cantus wystąpił również na Koncercie Pieśni Maryjnych w kościele Matki Bożej Królowej Polski z okazji 100-lecia objawień w Fatimie.
Warsztaty chóralne w Pieninach 10-14.06.2017r.
Zaraz po występach festiwalowych w Rzeszowie wyjechaliśmy na odpoczynek w Pieniny, do pensjonatu Szarotka w Kluszkowcach.
Tym razem oprócz chórzystek pojechali z nami chórzyści Cantusa – chłopcy z klasy VIA.
Pierwszy dzień przywitał nas deszczem, zdążyliśmy z naszego planu obejrzeć tylko wystawę w pawilonie Pienińskiego Parku Narodowego w Czorsztynie. Tego dnia „dzięki” pogodzie był czas na dłuższą próbę chóru i zajęcia taneczne. Pod koniec dnia otrzymaliśmy również wspaniałą wiadomość, że zdobyliśmy II miejsce na Cantate Deo.
Drugiego dnia zobaczyliśmy kamieniołom na powulkanicznej górze Wdżar, gdzie można zaobserwować jedyne w Polsce anomalie magnetyczne, zwiedziliśmy ruiny zamku w Czorsztynie, podziwialiśmy piękne widoki przełomu Białki, a na koniec weszliśmy na Grandeus – podłużne wzniesienie na Magurze Spiskiej. Wieczorem oprawiliśmy mszę św. i daliśmy krótki koncert w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Kluszkowcach.
Trzeciego dnia zdobyliśmy Trzy Korony – 982m n.p.m. (Dziadek i Babka, Wysoka Kaśka, Gruba Baśka i Kudłata Maryśka 🙂 ) i podziwialiśmy Pieniny z wieży widokowej. Po trudach wspinaczkowych odpoczęliśmy podczas rejsu statkiem po jeziorze Czorsztyńskim. Wieczorem była próba chóru i zajęcia taneczne.
Czwartego dnia podziwialiśmy wąwóz Homole, w którym można zobaczyć będącego pod ochroną motyla Niepylaka Apollo i zjedliśmy przepyszne oscypki. Odwiedziliśmy pijalnię wody w Szczawnicy – niektórzy zdecydowali się na jej wypicie. Wjechaliśmy kolejką krzesełkową na Palenicę, gdzie odważni pojeździli na torze grawitacyjnym (nasza dyrygentka również). Wieczór tego dnia był pełen atrakcji – odbył się jak zwykle wyczekiwany „Mam talent” i konkurs wiedzowy aż z trzema dogrywkami. Został rozstrzygnięty konkurs na najsympatyczniejszego uczestnika wyjazdu oraz na najczystszy pokój, a nagrody były baaardzo atrakcyjne 🙂 .
Ostatni, piąty dzień, to dzień powrotu, ale również zwiedzania. Zwiedziliśmy spichlerz na zamku w Nidzicy, ale samego zamku nie udało nam się zdobyć 🙂 – obsługa zbyt mocno się broniła :)) . Ale za to w końcu był czas na zakup pamiątek.
Opiekowały się nami zawzięcie Panie: Katarzyna Pisera, Agnieszka Kaczmarska i Paulina Kowalczyk, naszym przewodnikiem była Pani Agnieszka Guzik, która poprowadziła również zajęcia taneczne, a wszystko dokumentował Daniel Pisera.
Sezon artystyczny 2017 /2018
Warsztaty chóralne w Ulanowie 22-24.09.2017r.
14. 12 2017r. – Kwalifikacja do finału w eliminacjach w Sanoku do XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie
14. 01.2018r. – I miejsce w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie
14.04.2018r. – Srebrna Struna w XX Ogólnopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę” w Niepołomicach
14.04.2018r. – Złote Pasmo w Przeglądzie Chórów Regionu Podkarpackiego – Śpiewająca Polska 2018
- Z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Placu Piłsudskiego zostało zorganizowane V Ognisko Patriotyzmu. Stalowowolskie ognisko rozpalił osobiście Prezydent RP Pan Andrzej Duda, a następnie wspólnie z mieszkańcami Stalowej Woli wyśpiewał piękne pieśni patriotyczne. Chór Puellarum Cantus również wziął udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.
- Wyzwaniem dla chórzystek był występ w spektaklu mikołajkowym „Mikołaj w krainie Królowej Śniegu” w MDK. Dziewczęta z powodzeniem wcieliły się w role chłopców z Akademii Pana Kleksa.
- Puellarum Cantus zaśpiewał na Wigilii miejskiej pod MDK i włączył się do „Świątecznej akcji wielkich serc”.
- Na zaproszenie Stowarzyszenia Centrum Aktywności Społecznej SPECTRUM chór Puellarum Cantus zaśpiewał na Gali Wolontariatu zorganizowanej w SDK w Stalowej Woli.
- Z okazji Jubileuszu 30-lecia PSP 11 w barwnym widowisku pt. „Bajka o Jedenastce” została przedstawiona historia szkoły i jej największe sukcesy. W scenkach i tańcach wystąpili uczniowie i absolwenci klas chóralnych. Chóry Puellarum Cantus i Mały Cantus zaprezentowały wiele pięknych utworów chóralnych. Na scenie MDK wystąpiło około 130 uczniów PSP nr 11 im. Szarych Szeregów. Autorką „Bajki o Jedenastce” była dyrygentka Katarzyna Pisera.
- W kościele Matki Bożej Szkaplerznej w ramach Wspomnieniowych Spotkań Muzycznych „Młodzi Muzycy Młodemu Miastu” odbył się Koncert Międzypokoleniowy – Kompozytorskie Drogi . W koncercie wystąpiły chóry Puellarum Cantus i Kameralny oraz zaprezentowane zostały utwory Pawła Sieka. Specjalnie dla chóru Puellarum Cantus, młoda dyrygentka z Krakowa – Klaudia Rabiega skomponowała utwór „Tota Pulchra es Maria”. Na sobotnim koncercie odbyło się prawykonanie tego pięknego utworu. Była też okazja do porozmawiania z kompozytorką i zrobienia wspólnego zdjęcia.
Sezon artystyczny 2018 /2019
15.10.2018r. – Nagroda w programie „Nie zagubić talentu” przyznana przez Zarząd Województwa Podkarpackiego
26-28.10.2018r. – Złoty Kamerton w 38. Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy
08.12.2018r. – Złoty Dyplom i Złoty Anioł w IX Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych
29.04.2019r. – Nagroda Miasta Stalowej Woli „Gałązka sosny” za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki dla Chóru Puellarum Cantus i dyrygentki Katarzyny Pisery
17.05.2019r. – Złote Pasmo w Konkursie Chórów Regionu Podkarpackiego Śpiewająca Polska 2019
06.06.2019r. – II miejsce w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych „Do Hymnu”
Warsztaty chóralne w Przysietnicy
W dniach 23 – 30 września 2018r. chór Puellarum Cantus przebywał w ośrodku Czardworek w Przysietnicy w ramach projektu „Historia łączy pokolenia w obchodach 100-lecia Niepodległej Polski”. Organizatorem warsztatów było stowarzyszenie Razem w Europie. Zadanie sfinansowane zostało ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Właściciel Czardworku – Roman Mazur przygotował dla chórzystek mnóstwo atrakcji. Były loty miotłowe z wieży budynku, jazda konna, przejażdżka po pięknej okolicy ciuchcią „Strzała Południa” oraz zdobywanie ścianki wspinaczkowej i konkurs skrzynkowy. Zaproszony do Czardworku astrofotograf – Marcin Świętnicki – opowiedział o swojej pasji do kosmosu i niesamowitymi zdjęciami własnego autorstwa „przybliżył” wszystkim wszechświat. W obserwatorium „Trzecie Oko Ziemi” przez teleskop można było podziwiać rozgwieżdżone niebo, zobaczyć pierścienie Saturna i Galaktykę Andromedy.
Dużo radości sprawiły wszystkim wycieczki. Przy wspaniałej pogodzie chórzystki pospacerowały po zaporze wodnej w Solinie, był też czas na zakup pamiątek. Dziewczęta poznały historię Iwonicza Zdroju i jego bohaterów, posmakowały zdrojowych wód i zaśpiewały w Kościele św. Iwona. Wspaniałą lekcją historii był wyjazd do Klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy. Siostra Beata bardzo ciekawie opowiedziała o Prymasie Tysiąclecia – Stefanie Wyszyńskim, który był internowany przez władze komunistyczne, a w klasztorze w Komańczy przebywał przez rok. W muzeum można było zobaczyć pamiątki po tym wielkim Polaku.
Przez cały pobyt odbywały się warsztaty chóralne, na których przygotowywane były utwory na konkurs w Bydgoszczy oraz koncert w Przysietnicy. Poprowadzili je zaprzyjaźnieni dyrygenci: Wasyl Czuczman, Jerzy Augustyński i Elżbieta Przystasz oraz sama dyrygentka Puellarum Cantus – Katarzyna Pisera. Chórzystkami na warsztatach opiekowały się Panie Agnieszka Kaczmarska i Paulina Kowalczyk.
Koncert pieśni patriotycznych odbył się ostatniego wieczoru w Czardworku. Chór Puellarum Cantus wykonał kilkanaście utworów, w tym pieśni patriotyczne i utwory chóralne polskich kompozytorów. Sola zaśpiewały Julia Kaczmarska i Laura Trzaska, a na gitarze zagrała Viktoria Hausner. Zaproszeni goście nagrodzili występ gromkimi brawami. Tego wieczoru były też wspólne śpiewy przy akompaniamencie bieszczadzkiego akordeonisty Andrzeja Nowosielskiego i zabawa przy ognisku.
Pobyt w Czardworku dostarczył wszystkim niesamowitych wrażeń.
02-08.11.2018r. – Warsztaty „Łączy nas śpiew”
W dniach 2-8 listopada 2018r. odbyły się „Polsko-ukraińskie warsztaty chóralne. Łączy nas śpiew”.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży. Warsztaty odbyły się w urokliwym Czardworku w Przysietnicy.
Podczas wspólnych zajęć Puellarum Cantus z Wesołymi Trzewiczkami ze Lwowa ćwiczone były polskie i ukraińskie pieśni oraz tańce. Swoje artystyczne umiejętności obydwa zespoły pokazały na koncertach – w Czardworku i w Szkole Podstawowej Nr 1 w Przysietnicy.
Oprócz warsztatów chóralnych i językowych było też mnóstwo atrakcji, takich jak: jazda konna, lot miotłowy, wspinanie się na ściankę, konkurs skrzynkowy, przejażdżka „Strzałą południa”, ognisko i dyskoteka. Odbyła się też lekcja astronomii połączona z pokazem pięknych zdjęć kosmosu oraz oglądaniem nieba z obserwatorium znajdującego się w Czardworku. Niespodzianką dla wszystkich była projekcja filmu o gwiazdach i historii badania kosmosu pod kopułą w Czardworku.
Dzięki wspaniałej pogodzie uczestnicy projektu mogli podziwiać uroki Bieszczad podczas zdobywania Połoniny Wetlińskiej, zwiedzania Skansenu w Sanoku i spacerze po zaporze wodnej w Solinie. Tradycyjnie odbyły się również: konkurs na najsympatyczniejszą chórzystkę, kalambury, konkurs wiedzowy i „Mam talent”.
Tym razem opiekowała się chórzystkami Pani Marta Wiącek, a zajęcia chóralne poprowadziła Katarzyna Pisera i Wasyl Czuczman.
Organizatorem projektu było Stowarzyszenie Razem w Europie z MDK oraz Fundacja Rozwoju i Promocji Bieszczad.
- Chór Puellarum Cantus uświetnił swoim śpiewem finał Jubileuszu 60-lecia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli. Na uroczystości wystąpili ponadto: prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski, Janusz Król ze swoją unikatową lekcją historii – Makietą bitwy pod Racławicami i Zespół Pieśni i Tańca Sanowiślaczki.
- Chóry Puellarum Cantus i Mały Cantus zaśpiewały na spotkaniu z ks. bp. E. Frankowskim w auli ZSO nr 2.
- Chórzystki zaśpiewały na Gali „Gałązka sosny” w MDK. Po występie dyrygentka z delegacją chórzystek odebrała Nagrodę Miasta Stalowej Woli „Gałązkę sosny” w dziedzinie kultury.
- W 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – 5 maja 2019 r. , na scenie MDK odbył się niezwykły koncert zatytułowany „Vivat Moniuszko”. Muzyczne widowisko wyreżyserował, pochodzący ze Stalowej Woli tenor, ambasador naszego miasta – Szymon Jędruch. Koncert rozpoczął się od Poloneza z opery „Halka”. Następnie artyści przenieśli zgromadzoną publiczność do XIX- wiecznego salonu, w którym zabrzmiały pieśni ze „Śpiewnika domowego” i rozegrały się różne sceny. W finale zabrzmiał Mazur ze „Strasznego dworu”. Podczas koncertu wystąpiły: Chór i Balet Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” Im. Ignacego Wachowiaka pod kierunkiem Marka Zaremby, Chór Kameralny pod dyrekcją Jerzego Augustyńskiego i Stalowa Orkiestra pod dyrekcją Błażeja Mokrzaka. Na scenie, pod dyrekcją Katarzyny Pisery, zaprezentowały się również nasze chóry: Chór Mały Cantus, który wykonał brawurowo „Prząśniczkę”, a Chór Puellarum Cantus „Co to za kwiatek” i „Chochlika”. Chór chłopięcy Cantus wraz z solistą Sebastianem Marszałowiczem zaśpiewał „Kozaka”. Warto dodać, że Sebastian Marszałowicz jest absolwentem naszej szkoły i zachwycił wszystkich swoim pięknym basem. Lokalnym artystom towarzyszyli znakomici zawodowi soliści – Milena Lange (sopran), wspomniani już Sebastian Marszałowicz i Szymon Jędruch oraz pianiści: Bogna Jędruch, Monika Kuca oraz Bartosz Kanach. Całość poprowadził Dariusz Stańczuk z RMF – Classic.
Lwowskie wojaże 27-30.05.2019r.
Chór Puellarum Cantus przebywał w dniach 27 – 30 maja 2019r. we Lwowie. 4 dni na Ukrainie minęły bardzo szybko.
Chórzystki przede wszystkim zwiedzały miasto i poznawały jego historię. Zobaczyły Katedrę Ormiańską, Sobór św. Jura i wspaniałą Katedrę Lwowską. Dziewczęta weszły na kopiec Unii Lubelskiej usypany z okazji 300. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej, skąd można było podziwiać panoramę Lwowa. Pospacerowały po Starym Rynku i największym w mieście – Stryjskim Parku, gdzie znajduje się również pomnik polskiego bohatera z Powstania Kościuszkowskiego Jana Kilińskiego. Na Wzgórzach Wuleckich zobaczyły pomnik zamordowanych profesorów lwowskich.
Największe jednak wrażenie na wszystkich zrobiła najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa – Cmentarz Łyczakowski, na którym miejsce spoczynku znalazło wielu znakomitych Polaków. Polska przewodniczka pokazała m.in. grób Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy, Artura Grottgera, kwaterę powstańców styczniowych i powstańców listopadowych oraz największą kwaterę wojskową – Cmentarz Orląt Lwowskich. Tu spoczywają dowódcy obrony Lwowa z roku 1918 i 1919, znajdują się też setki grobów najmłodszych uczestników obrony Lwowa, m.in. 13 – letniego Antosia Petrykiewicza i 14 – letniego Jurka Bitschana.
Wszyscy zachwyceni byli przepięknym gmachem Opery Lwowskiej jak i wystawionym baletem „Bajadera” opowiadającym o miłości. Oprócz zwiedzania odbyły się też warsztaty chóralne z naszym zaprzyjaźnionym dyrygentem ze Lwowa – Wasylem Czuczmanem.
Chórzystki także dały popis swoich umiejętności wokalnych. Śpiewały w Katedrze Lwowskiej i na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Chór oprawił mszę św. i dał koncert w kościele pw. Michała Archanioła, w którym znajduje się szata św. Jana Pawła II. Dziewczęta po koncercie zostały ugoszczone przez księdza Jacka, który opowiedział o swojej pracy we lwowskiej parafii.
We Lwowie z chórzystkami były Panie: Agnieszka Kaczmarska, Małgorzata Paruch-Szegda, Paulina Kowalczyk i dyrygentka Katarzyna Pisera.
Pogoda była piękna, na granicy nie było kolejki, zaplanowane atrakcje – zrealizowane, wszyscy wrócili zdrowi, pełni wrażeń i z ukraińskimi słodyczami czyli lwowskie wojaże można uznać za udane.
Sezon artystyczny 2019 /2020
27.09.2019r. – Nagroda w programie „Nie zagubić talentu” przyznana przez Zarząd Województwa Podkarpackiego
21.10.2019r. – Opera w Filharmonii Podkarpackiej
Chóry Puellarum Cantus i Mały Cantus zaprezentowały się w Filharmonii Podkarpackiej na koncercie finałowym projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Chóry Śpiewającej Polski wykonały czteroaktową operę Cztery pory roku opartą na utworach Stanisława Moniuszki, a skomponowaną przez Andrzeja Mozgałę. Na deskach filharmonii pojawiło się ok. 400 chórzystów, orkiestra ze Szkoły Muzycznej w Krośnie, a także aktorzy i tancerze.
Chóry Puellarum Cantus i Mały Cantus wystąpiły w scenie sobótkowej i zaśpiewały przepiękną pieśń pt. „Dumka”. W akcie Wiosna dwie solistki z chóru Mały Cantus wcieliły się w rolę małych skrzatów i wykonały utwór pt. „Chochlik”.
22-23.11.2019r. – Srebrny Dyplom w 4. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantes Lublinensis w Lublinie
24.11.2019r. – Film reklamujący program „Grajmy w szkole” z naszym udziałem
Projekt „Grajmy w szkole” jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Polską Radą Muzyczną.
Nasza próba i koncert zarejestrowane przez media z Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie.
- Starsze chórzystki Puellarum Cantus wzięły udział w uroczystościach pogrzebowych śp. kpt. Tadeusza Gajdy „Tarzana”, którego szczątki wystawione zostały w rozwadowskiej Farze. W przeddzień uroczystości pogrzebowych dla śp. „Tarzana” został przedstawiony program patriotyczny. Chór zaśpiewał wiele pieśni patriotycznych, jedną z nich była wzruszająca pieśń pt. „Żołnierze wyklęci”, którą solo zaśpiewała chórzystka i harcerka Laura Trzaska. Uczniowie SSP im. Armii Krajowej przygotowali piękne wiersze.
- Chóry Puellarum Cantus i Mały Cantus zaśpiewały na Koncercie festiwalowym „Muzyka na każdą porę roku”. Organizatorami festiwalu są: Fundacja Wspierania Kultury „Amadeusz” i Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Chórzystki zaśpiewały utwory S. Moniuszki i Z. Noskowskiego. Chórom akompaniował Ryszard Marchewka.
- Chóry Puellarum Cantus i Mały Cantus zaśpiewały na Koncercie Cecyliańskim, który był równocześnie koncertem końcoworocznym programu pilotażowego „Grajmy w szkole”. W koncercie wystąpił także nasz zaprzyjaźniony chór Soli Deo, którego dyrygentką jest Jadwiga Powęzka-Ciba. Chóry wykonały szereg pieśni sakralnych. Koncert poprowadził prof. Grzegorz Oliwa. Chórzystom akompaniowała Pani Marta Rachwalska-Misztal i prof. Grzegorz Oliwa.
Od marca do końca roku szkolnego ze względu na Covid-19 próby zostały przeniesione w przestrzeń wirtualną. Do tego czasu chór zdążył wystąpić 11 razy i wziąć udział w międzynarodowym konkursie. Po ogłoszeniu lockdawnu chórzystki nagrały zdalnie dwa utwory: Solfeggio i Don’t worry, be happy.
Sezon artystyczny 2020/2021
W sezonie 2020/2021 próby odbywały się częściowo przez platformę Teams, częściowo w MDK. Chór nagrał zdalnie „Piechotę” na Święto Niepodległości i „Mój kraj” na Święto 3-go Maja.
11.06.2021r. – Koncert „Chór w ruch” w ramach Ogólnopolskiego Programu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska w Strzyżowie
- Chórzystki wzięły udział w nagraniu filmu świątecznego dla społeczności szkolnej. Na Koncercie Kolęd znalazły się prezentacje chóralne, instrumentalne i recytatorskie chórzystek, w tym również nagrana zdalnie kolęda „O Gwiazdo Betlejemska”. Wspomogły również Mały Cantus w nagraniu pastorałki „Choinkowe Święta” na film do MDK.
- Chórzystki Puellarum Cantus „Marszem Sokołów” rozpoczęły spotkanie wspomnieniowe – „O rozwadowskim Sokole”, w którym udział wzięli: Maria Rehorowska, Aneta Garanty, Janusz Paluch i potomkowie sokolich rodzin. Prezydent Lucjusz Nadbereżny wręczył tytuł Ambasadora Stalowej Woli panu Januszowi Paluchowi.
Cykliczne koncerty Puellarum Cantus w latach 2008- 2021
Udział w projekcie WNIEBOGŁOSY organizowanym przez MDK. Pierwsze „W Niebo Głosy” odbyły się 1 maja 2011r. z okazji beatyfikacji Jana Pawła II, następnie były: II „Od miłości do wolności” – 2011r., III „Kołysanki” – 2011r., IV „Kolędy” – 2012r., V „Biwakowe” – 2012r., VI „Urodzinowe” – 2013r.,VII „Przeboje socrealizmu” – 2013r., VIII „Walentynkowe”- 2014r., IX ”Patriotyczne” – 2014, X „Bóg się rodzi” – 2014r., XI „Piosenki iskierki z domowego ogniska” 2015r., XII „Ulubione tanga chórmistrza” – 2016r., XIII „Piosenki z osiedla fabrycznego” – 2017r., XIV „Przeboje 80-lecia”- 2018r. i , XV „Piosenki na każdą okazję” – 2019r.
Koncerty kolęd i pastorałek w MDK organizowane przez dyrygentkę Katarzynę Pisera. W koncertach tych na scenie prezentowały się wszystkie chóry spod znaku Cantusa i uczniowie klas chóralnych z bogatym programem świątecznym. Były to: „Koncert bożonarodzeniowy” w 2009r., „Hej kolęda, kolęda” w 2010r., „Roztańczyły się anioły” w 2011r., ”O mój Jezusiczku” w 2012r. „Z gwiazdą na patyku” w 2013r., Charytatywny koncert kolęd „Dla Kamila” w 2013r. „Zaśpiewajmy Jezuskowi w 2016r., ”Kolęda serca nam rozgrzewa” – 2017, ”Wszystko stworzenie śpiewaj Panu swemu” – 2018r., ”Narodziła nam się dobroć” w 2019r. i „Chóralne kolędowanie” w 2020r.
Występy na Noworocznym Koncercie Kolęd organizowanym w Bazylice konkatedralnej. Pieniądze zebrane w czasie koncertu przekazywane są na Ochronkę im. br. Alberta w Stalowej Woli. Chórzystki śpiewały na corocznych koncertach w latach 2009 – 2020.
Koncerty z pieśniami patriotycznymi z okazji Święta Niepodległości w kościele pw. Zwiastowania Pańskiego w Rozwadowie w latach 2008 – 2011. Na koncertach śpiewały chóry: Puellarum Cantus, Mały Cantus i Cantus.
Koncerty z okazji Dnia Św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej i chóralnej w Bazylice konkatedralnej w 2008r., 2009r., 2011r., 2012r., 2016r. i 2017r. Organizatorem koncertów jest Pan Stanisław Kusztyb.
Oprawa mszy św. w intencji Sybiraków: w kościele św. Floriana w lutym 2012r., 2014r. i 2015r., w kościele Matki Bożej Królowej Polski we wrześniu 2012r., 2016r., 2017r., 2018r. i 2019r. oraz w kościele „Źródło Bożego Miłosierdzia” w lutym 2016r. Chór śpiewał na zaproszenie Pana Zbigniewa Paszkiewicza – przewodniczącego Związku Sybiraków w Stalowej Woli.
Kolędowanie dla Stowarzyszenia Łączności i Pomocy Rodakom we Lwowie i na Kresach w 2009r., 2010r., 2012r., 2014r., 2017r. i 2018r. Na opłatku często gościła Pani Maria Mirecka-Loryś – komendantka Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet (NZWK) oraz Komendantka Wojskowej Służby Kobiet – Armii Krajowej (WSK-AK) Podokręg Rzeszów i Komendantka na Centralny Okręg Przemysłowy (COP) antyniemieckiej Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet (NOWK). Pani Maria Mirecka-Loryś jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Łączności i Pomocy Rodakom we Lwowie i na Kresach.
Chór występuje na wszystkich uroczystościach państwowych i szkolnych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli.
Sezon artystyczny 2021/2022
22.10.2021r. – Prezentacja chórów Regionu Podkarpackiego Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska w Strzyżowie
12-14.11.2021r. – Srebrny Kamerton w 40. Ogólnopolskim Konkursie Chórów A`Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy
29.01.2022r. – Złoty Dyplom w IX Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie
29.05.2022r. – Srebrne Pasmo w II Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dziecięcych „Filii Melodiis” w Połczynie-Zdroju
14.06.2022r. – Koncert „Chór w ruch” w ramach Ogólnopolskiego Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska 2022 w Strzyżowie
15-21.10.2021r. – Projekt „Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży” w Przysietnicy
To były kolejne bardzo udane warsztaty. Z dala od miejskiego tłoku, w urokliwym Czardworku, w Przysietnicy koło Brzozowa.
Projekt, w którym uczestniczył Chór Puellarum Cantus ze Stalowej Woli i Wesołe Trzewiczki ze Lwowa, nosił tytuł „Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży” i odbył się dzięki Stowarzyszeniu Aktywności Lokalnej „Razem w Europie”. Pierwsze dni upłynęły na wytężonej pracy nad przygotowaniem się do koncertu i integracji zespołów.
Koncert odbył się w niedzielę, 17 października, w klasycystycznym Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu. Zespoły najpierw wykonały swoje programy, a następnie wspólnie (w obydwu językach) zaśpiewały pieśni: „Hej, hej, stańmy w kole”, „Hej, sokoły” i „Szła dzieweczka„. Na koncercie zaprezentowały się również instrumentalistki: z Polski – Hania i Olivia, z Ukrainy – Kasia oraz Wesołe Trzewiczki żywiołowo zatańczyły zakarpacki Dubo-taniec.
Tego dnia była również wycieczka do arboretum w Bolestraszycach – w pięknej, jesiennej odsłonie. Podczas spaceru dziewczęta mogły spróbować owoców derenia jadalnego „Bolestraszyckiego” i atkinidii (mini kiwi) oraz pozbierać kasztany jadalne. Zwiedziły wystawę przyrodniczą, która mieści się w Dworze Piotra Michałowskiego. Przewodnik opowiedział o unikatowych i ciekawych odmianach drzew i krzewów.
W Czardworku czekało na uczestników mnóstwo atrakcji, takich jak: zjazd ma miotle z wieży, jazda konna, ścianka wspinaczkowa i przejazd ciuchcią – Strzałą Południa. Nie obyło się również bez dyskoteki, pożegnalnego ogniska i grilla oraz wyczekiwanego przez wszystkich uczestników konkursu „Mam talent”. Tym razem był na międzynarodowym poziomie i z międzynarodowym jury. Dostarczył uczestnikom niesamowitych wrażeń i dobrej zabawy.
Jak zwykle na takich wyjazdach zorganizowany został konkurs na najczystszy pokój i konkurs wiedzy, był też spacer po okolicy, zajęcia sportowe i nauka tańca ukraińskiego.
Wesołe Trzewiczki nauczyły się polskiej piosenki pt. „Bębenek”, a Puellarum Cantus ukraińskiej pieśni pt. ”Tam we Lwowie”.
Podczas pobytu na warsztatach – 16 października – uczciliśmy Dzień Papieża Jana Pawła II śpiewając „Barkę”. Posłuchaliśmy również prezentacji jednego z uczestników 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina – Kamila Pacholca z Polski.
Uczestnicy warsztatów pracowali również nad nowym repertuarem. Efekty pracy zostały nagrane i wysłane na 40. Ogólnopolski Konkurs Chórów A`Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy.
Z zespołami na międzynarodowych warsztatach pracowali dyrygenci: Katarzyna Pisera i Wasyl Czuczman, choreograf Andriej Ptasznyk oraz nauczycielka j. polskiego Agnieszka Kaczmarska i nauczycielka wychowania fizycznego Paulina Kowalczyk.
- Chórzystki zaśpiewały na miejskich obchodach z okazji Święta Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Solo zagrały również: Olivia Hausner i Hanna Kępa. Chórowi akompaniował Bartosz Kanach.
- Chór Puellarum Cantus zakolędował w Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli. Chórzystki zaśpiewały kolędy a`cappella, z akompaniamentem, były również występy solowe – wokalne i instrumentalne.
- #SolidarnizUkrainą. Chór Puellarum Cantus wziął udział w nagraniu „Modlitwy za Ukrainę” w RDK „Sokół”. W nagraniu wzięły udział Chór Kameralny, Chór Dworski, Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Chór Chłopięcy Cantus , a chórom akompaniował zespół smyczkowy przygotowany przez Edwarda Horoszkę, który również zadyrygował połączonymi chórami.
- Chórzystki zaśpiewały na koncercie „Stalowa Wola Ukrainie” na scenie plenerowej pod MDK. Nadsańska Orkiestra Kameralna i połączone chóry: Chór Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej, Grupa Wokalna Pałacyk Michla, Chór Kameralny, Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Chór Puellarum Cantus wykonały bogaty program muzyczny dla licznie zgromadzonej publiczności. Oczywiście nie zabrakło pieśni ukraińskich. Nadsańską Orkiestrą Kameralną i chórami zadyrygował Edward Horoszko.
Sezon artystyczny 2022/2023
27.10.2022r. – Prezentacje Chórów Regionu Podkarpackiego Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska w Strzyżowie
17.11.2022r. – NAGRODA w Programie Wspierania Uzdolnionej Młodzieży „Nie zagubić talentu” przyznana przez Zarząd Województwa Podkarpackiego
19.04.2023r. – GĘSIE PIÓRO w XXI Powiatowym Przeglądzie Zespołów Szkolnych „O Gęsie Pióro” w Stalowej Woli
27.04.2023r. – NAGRODA w XVI Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szkolnych „O Gęsie Pióro” w Stalowej Woli
14.06.2022r. – Koncert „Chór w ruch” w ramach Ogólnopolskiego Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska w Strzyżowie
27-29.05.2023r. – Warsztaty chóralne w Czardworku
Chóry Puellarum Cantus i Cantus uczestniczyły w warsztatach chóralnych w Czardworku w Przysietnicy.
Pierwszy dzień upłynął na intensywnej pracy nad repertuarem koncertowym, warsztaty poprowadziła dr Katarzyna Sobas. Wieczorem wszystkich pochłonęły gry planszowe, szachy, karty i puzzle.
Drugi dzień to przede wszystkim czas relaksu, zabaw i ruchu na świeżym powietrzu. Wieczorem było ognisko, konkurs „Mam talent” i dyskoteka. Oczywiście odbyły się również próby chóralne.
Trzeciego dnia chórzyści musieli pożegnać się z Czardworkiem. W drodze powrotnej zwiedzili ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu.
Wyjazd odbył się dzięki Stowarzyszeniu Aktywności Lokalnej „Razem w Europie”.
Pieczę nad chórzystami sprawowali: Katarzyna Pisera, Marta Wiącek i Paweł Bazan.
Koncerty, wydarzenia chóru:
- Chór wziął udział w warsztatach chóralnych z dr Katarzyną Sobas. Szlifowany był repertuar na prezentacje chóralne w ramach programu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska.
- Chór Puellarum Cantus zakolędował na Jarmarku Bożonarodzeniowym, który odbył się pod MDK. Chórowi akompaniował Bartosz Kanach.
- Chórzystki zaśpiewały na koncercie „Gwiazdo świeć, kolędo leć…” w kościele Źródła Miłosierdzia Bożego w Stalowej Woli. W koncercie wystąpiły chóry MDK: Chór Dziecięcy Mały Cantus, Chór Chłopięcy Cantus, Zespół wokalny Sotto Voce, Chór Kameralny, Chór Lasowiacy.
- XVI Wniebogłosy, na których wystąpił Puellarum Cantus, nosiły tytuł „Piosenki z Hotklubu”. We wspólnym śpiewaniu wzięły udział stalowowolskie chóry, w tym chóry spod znaku Cantusa: Mały Cantus, Cantus i Puellarum Cantus. Chórzystki wykonały piękny przebój Urszuli pt. „Dmuchawce, latawce”. Chórom grał zespół w składzie: Bartosz Kanach – fortepian, Rafał Latawiec – gitara, Jarosław Surdyka – gitara basowa, Jakub Szwajkowski – perkusja. Całość poprowadził dr Jerzy Augustyński, który kieruje projektem od I edycji czyli od 2011r. Pomysłodawcą Wniebogłosów włącznie z ich nazwą jest dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marek Gruchota.
- „Jednym głosem dla Maryi” – taki tytuł nosił koncert, na którym zaśpiewały chórzystki Puellarum Cantus. Koncert odbył się w kościele Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli. W wydarzeniu wzięły udział: gospodarz koncertu Chór Soli Deo pod dyrekcją Jadwigi Ciby-Powęzki, Chór Kameralny pod dyrekcją Pawła Bazana oraz Chór Lasowiacy dyrygowany przez Katerinę Serediuk.
- Przy pełnej widowni w Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli odbył się koncert „Mamo, Tato, już lato”. Wystąpiły wszystkie chóry spod znaku Cantusa: Puellarum Cantus, Mały Cantus i Cantus. Zaśpiewały również solistki Puellarum Cantus – Weronika Dubaj i Olivia Hausner oraz soliści Studium Wokalnego „Prymka”.
- Chórzystki z klasy ósmej wzięły udział w nagraniu piosenki „Hej, hej, dobry dzień”, skomponowanej przez Włodzimierza Korcza. Nagrania odbyły się w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie, a poprowadziła je dr Katarzyna Sobas.
Sezon artystyczny 2023/2024
19.10.2023r. – III MIEJSCE w VI Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół Podstawowych DO HYMNU
14.01.2024r. – III miejsce w Małopolskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek w Miechowie
27.05.2024r. – Koncert „Chór w ruch” w ramach Ogólnopolskiego Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska w Strzyżowie
18 – 22.09. 2023r. – Warsztaty chóralne „Jednym głosem ku przyszłości” w Czardworku.
W wyjątkowym ośrodku Czardworek w Przysietnicy k. Brzozowa odbyły się polsko–ukraińskie warsztaty pt. „Jednym głosem ku przyszłości”.
Projekt realizowany został przez Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Polsko Ukraińska Wymiana Młodzieży. Edycja 2023”.
W projekcie wzięło udział 50 osób (instruktorzy i uczestnicy) po 25 osób z każdej ze stron. Po stronie polskiej uczestnikami były dziewczęta z chóru Puellarum Cantus pod dyrekcją Katarzyny Pisery. Po stronie ukraińskiej w projekcie wzięli udział uczniowie Szkoły Muzycznej im. Salomei Kruszelnickiej, którymi kieruje Uliana Sozańska.
Celem projektu był rozwój artystyczny uczestników w zakresie śpiewu chóralnego oraz integracja społeczna i międzykulturowa. W ramach projektu uczestnicy pod okiem swoich instruktorów wzięli udział w zajęciach warsztatowych, językowych, rekreacyjnych, sportowych i integracyjnych. Była jazda konna, strzelanie z łuku, ścianka wspinaczkowa, oglądanie panoramy i zjazd na miotle z wieży ośrodka, ognisko i dyskoteki. W ramach wyjazdów krajoznawczych uczestnicy projektu mogli podziwiać Jezioro Solińskie z perspektywy rejsu statkiem, odbyli spaceru po zaporze, a także zwiedzili piękne okolice Brzozowa w trakcie przejażdżki kolejką.
Na finał warsztatów uczestnicy przygotowali wspólny występ artystyczny, który został zaprezentowany lokalnej społeczności i zaproszonym gościom. Każdy zespół najpierw zaprezentował swój program, a później wspólnie zaśpiewali piękne pieśni polskie i ukraińskie.
Zespół ukraiński na pamiątkę otrzymał od chórzystek Puellarum Cantus breloczki w kształcie serca z haftem lasowiackim.
To były bardzo pracowite, ale też pełne radości dni. Między młodymi artystami zawiązało się mnóstwo przyjaźni, a podczas pożegnania polało się mnóstwo łez.
Chórzystki z niecierpliwością czekają na kolejne takie projekty.
Koncerty, wydarzenia chóru:
Koncert patriotyczny w CAS – 3 chóry z rodziny Cantusów: Puellarum Cantus, Mały Cantus, Cantus i 120 chórzystów wyśpiewało swój patriotyzm. Chórzystki Puellarum Cantus wykonały piękne pieśni patriotyczne, a solo zaśpiewały – Weronika Dubaj i Bianka Pamuła. Chórowi zaakompaniował Bartosz Kanach. W finale koncertu zabrzmiały pieśni „Jadą husarze” i „Song o wolności”, które wspólnie wykonały chóry Puellarum Cantus i Cantus. Solo zaśpiewał dyrygent Chóru Chłopięcego Cantus – Paweł Bazan.
Patriotyczny koncert poprowadził Sławomira Mączki.