Aktualności

21.06.2024r. – Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024

Chór wystąpił na Uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2023/2024. Chórzystki zaśpiewały hymn szkoły „Bierz przykład z Rudego” oraz piosenki wakacyjne: „Czas wakacji” i „Ach, jak przyjemnie”.
Na akademii zostały wręczone nagrody i wyróżnienia dla najlepszych uczniów szkoły oraz statuetki „Życzliwy uczeń Jedenastki”. W tym roku ten tytuł otrzymała nasza chórzystka Apolonia Krokos.
 

20.06.2024r. – Pożegnanie klas VIII w szkole

Chór Puellarum Cantus wystąpił na Uroczystym pożegnaniu klas VIII. Chórzystki wykonały a`cappella „Czas wakacji ” i piosenkę „Kolejny krok”, do której akompaniament zagrały: Kamila Pryciak, Marcelina Lipińska i Olivia Hausner. Dla uczniów kończących „Jedenastkę” zaśpiewały również nasze absolwentki: Weronika Dubaj zaprezentowała utwór „Tyle było dni”, a Olivia Hausner „Szczęśliwej drogi już czas”.
 

19.06.2024r. – „Ach podróże, te małe i te duże” w MDK 

Połączone chóry Puellarum Cantus i Cantus zaśpiewały na koncercie pt. „Ach podróże, te małe i te duże” w Miejskim Domu Kultury.
Chórzyści wykonali piosenki „Lato, lato” z filmu „Szatan z siódmej klasy” oraz „Ach, jak przyjemnie” z filmu „Zapomniana melodia”.
Dziękujemy Sylwii Świątek za zaproszenie do zaśpiewania na koncercie i Bartoszowi Kanachowi za akompaniament.
 

14.06.2024r. – Oprawa wokalna Konkursu „Najpiękniejsza kapliczka Matki Bożej”

Chór uświetnił śpiewem rozdanie nagród w XXII Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Najpiękniejsza kapliczka Matki Bożej”, którego organizatorem jest nasza szkoła.
Patronat nad wydarzeniem objęła Rada Rodziców przy PSP nr 11 w Stalowej Woli oraz Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Rozwadowie.
 

27.05.2024r. – „Chór w ruch” w Strzyżowie

Chórzystki Puellarum Cantus pięknie zaprezentowały się w koncercie chórów regionu podkarpackiego Programu Śpiewająca Polska pt. „Chór w ruch” w Strzyżowie.
Koncert zorganizował prof. dr hab. Grzegorz Oliwa – kurator regionalny programu, poprowadziła go dr Katarzyna Sobas, a akompaniament zapewnił wszystkim chórom dr Paweł Węgrzyn.
Nagrodą za występ były pyszne lody i dyplom dla chóru.
Opiekę nad chórami pełniły: Magdalena Wolan, Beata Gwóźdź, Maria Kozik i Anna Kata.
 

19.05.2024r. – „Jednym głosem dla Maryi”

Chór Puellarum Cantus zaśpiewał na koncercie „Jednym głosem dla Maryi” w kościele Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli.
Chórzystki wykonały pieśni: „Matka” i „O filii et filiae” Ferenca Liszta. Akompaniament zapewnił Bartosz Kanach.    
 

03.05.2024r. – Wniebogłosy XVII  Przeboje „Mazowsza”

Stalowowolskie chóry wyśpiewały przeboje „Mazowsza” na Wniebogłosach, które odbyły się na scenie plenerowej pod MDK.
Chórzystki Puellarum Cantus wykonały wspólnie z publicznością piękną pieśń „To i hola”. Na zakończenie wszystkie chóry wykonały „Wiązankę krakowiaków”.

 


16.04.2024r. – Święto Chrztu Polski

14 kwietnia obchodzone jest Święto Chrztu Polski. W naszej szkole odbył się uroczysty apel, aby przypomnieć o tym przełomowym wydarzeniu w dziejach państwa i narodu polskiego z 966 r.
Oprawę muzyczną tradycyjnie zapewnił Chór Puellarum Cantus. Chórzystki wykonały „O filii et filiae” F. Liszta i „Graj duszo Panu, graj” J. Tomkowskiej.

 


19.01.2024r. – Koncert „Hej kolęda, kolęda”

 

W kościele pw. Źródła Bożego Miłosierdzia licznie zgromadzona publiczność wysłuchała pięknych polskich kolęd w wykonaniu chórów Miejskiego Domu Kultury. W koncercie pt. „Hej kolęda, kolęda” zaśpiewały chóry: Chór Dziecięcy Mały Cantus, Chór Dziewczęcy Puellarum Cantus, Chór Chłopięcy Cantus, Chór Lasowiacy, Chór Kameralny, Chór i Kapela Lasowianka.

Na zakończenie koncertu wybrzmiała kolęda „Bóg się rodzi” zaśpiewana przez połączone chóry i publiczność. Dziękuję Marii Kozik – wychowawczyni 3a za opiekę nad młodszymi chórzystami.

 

 

 

 


14.01.2024r. – III miejsce w Małopolskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek

 

Chór Puellarum Cantus wziął udział w Małopolskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek w Miechowie. Oceniało nas Jury w składzie: prof. dr hab. Wiesław Delimat – przewodniczący, prof. zw. dr Jerzy Kurcz i mgr Ryszard Źróbek.

Chór zaprezentował „O gwiazdo betlejemska”, „Dzisiaj w Betlejem” „Pokłon Jezusowi” oraz obowiązkową kolędę w tej edycji – „Anioł pasterzom mówił”.

Zdobyłyśmy III miejsce w kategorii chóry dziecięco-młodzieżowe i nagrodę pieniężną w wysokości 600zł. Cieszymy się bardzo, bo był to nasz debiut na tym konkursie i na scenie Domu Kultury w Miechowie.

Wyjazdowo-konkursowe trudy zniosła z nami wychowawczyni kl.4a chóralnej – Marta Wiącek.

 


22.12.2023r. – „Anielski kłopot” w szkole

Magię świąt Bożego Narodzenia można było poczuć  w szkole za sprawą Koncertu Kolęd połączonego z przedstawieniem „Anielski kłopot”.  

„Kto wie, czy za rogiem nie stoi anioł z Bogiem” – piosenką De Su rozpoczęły przedstawienie świąteczne absolwentki Puellarum Cantus – Weronika Dubaj i Olivia Hausner. Aktorami w przedstawieniu „Anielski kłopot” byli  uczniowie klasy 4a chóralnej, a aniołem – dociekliwym dziennikarzem z audycji „Świąteczny dzwoneczek” – Maria Lewtak.

Chór Puellarum Cantus zaśpiewał: „Anioł pasterzom mówił”, „Pokłon Jezusowi”, „Dzisiaj w Betlejem” i „Złota Jerozolima i biedne Betlejem”. Chór Cantus wykonał „Cichą noc”, „Betlejemskie pole śpi” i „Skrzypi wóz”. Połączone chóry zaprezentowały współczesną kolędę „Tylko jedna jest taka noc”.  Chórzystka Natalia Kogut zagrała na skrzypcach „Bóg się rodzi”, a trio w składzie: Małgorzata Klecha, Jakub Lachowski i Kamila Pryciak wykonali „Gdy śliczna Panna”.

Na koniec wszyscy wszystkim życzyli  „Wesołych Świąt”.

 


30.11.2023r. – III miejsce w konkursie „Do Hymnu”

Nasza szkoła zdobyła III MIEJSCE w Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół Podstawowych DO HYMNU.
Pokonaliśmy ponad 200 szkół w Polsce zajmując III miejsce i jesteśmy również najlepszą szkołą z Podkarpacia❤️
Bardzo cieszymy się, że jesteśmy w gronie laureatów konkursu. Dziękujemy organizatorowi – Narodowemu Centrum Kultury i wszystkim Jurorom.
Gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym.
Wyniki zostały ogłoszone 27 listopada, a 30 listopada w Kinie Kultura na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Konkursu. Delegacja uczniów wraz z dyrygentką odebrały dyplom i nagrodę dla naszej szkoły.
 
 

17.11.2023r. – Koncert patriotyczny w CAS

I jak tu ich nie śpiewać – te starsze i te nowsze pieśni patriotyczne. Kochamy je wykonywać.
3 chóry z rodziny Cantusów: Puellarum Cantus, Mały Cantus, Cantus i 120 chórzystów wyśpiewało swój patriotyzm.
 
Chórzystki Puellarum Cantus wykonały piękne pieśni patriotyczne, a solo zaśpiewały – Weronika Dubaj i Bianka Pamuła.
Chórowi zaakompaniował Bartosz Kanach.
 
W finale koncertu zabrzmiały pieśni „Jadą husarze” i „Song o wolności”, które wspólnie wykonały chóry Puellarum Cantus i Cantus.
Solo zaśpiewał dyrygent Chóru Chłopięcego Cantus – Paweł Bazan.
 
Serdeczne dziękujemy gospodarzom- Centrum Aktywności Seniora, za wspaniałe przyjęcie tak wielkiej gromady chórzystów i organizację koncertu.
Podziękowania dla Sławomira Mączki, który poprowadził patriotyczny koncert.

 


9.11.2023r. – Narodowe Święto Niepodległości w szkole

Dwa chóry – Puellarum Cantus i Cantus wystąpiły na uroczystej akademii w szkole z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Chórzystki zaśpiewały takie pieśni jak: „Legiony”, „Piechota”, „Wojenko, wojenko” oraz „Kajze mi się podzioł mój synocek”. Pieśń ta na trwałe zaistniała w powszechnej świadomości za sprawą słynnej III Symfonii „Symfonii pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. W finale dzieła kompozytor wykorzystał tę przejmującą pieśń ze Śląska Opolskiego. Pięknie wykonały ją Weronika Dubaj i Bianka Pamuła.

Wspólnie z chłopcami z Cantusa chórzystki zaśpiewały „Rotę” i przepiękną piosenkę „Song o wolności” z muzyką Włodzimierza Korcza i słowami Moniki Patryk.

 


30.10.2023r. – Nagranie piosenki na konkurs „Szkoła pełna talentów”

Wybrane chórzystki wzięły udział w nagraniu piosenki, a następnie filmu na konkurs „Szkoła pełna talentów”.

 


19.10.2023r. – Ogólnopolski Konkurs dla Szkół Podstawowych DO HYMNU

Nasza szkoła wzięła udział w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych DO HYMNU. Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Kultury. Projekt sfinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.

Do konkursu zakwalifikowało się w sumie (podczas I i II naboru) 244 szkół z całej Polski, w tym z województwa podkarpackiego 34.

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 im. Szarych Szeregów wykonali: „Mazurka Dąbrowskiego”, „Rotę” i „Hymn Szarych Szeregów”. W konkursie zaśpiewało 353 uczniów szkoły – wszystkie klasy 4,5,6 i 7 oraz 2a i 3a chóralna.

– Zrobiliście to znakomicie – zwrócił się do uczniów prof. dr hab. Grzegorz Oliwa z Instytutu Muzyki z Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Każdy z was otrzyma dyplom na pamiątkę udziału w tym wydarzeniu. Życzę wam, abyście te pieśni wykonywali jak najczęściej w społeczności szkolnej, żebyście zawsze mogli się uczyć i pracować w wolnej Polsce, dla pomyślności naszej Ojczyzny – powiedział Grzegorz Oliwa. 

Wyniki zostaną ogłoszone 27 listopada.

 


10.10.2023r. – Akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej

Chór Puellarum Cantus zaśpiewał na uroczystej akademii z okazji Dnia Nauczyciela i 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. W ramach życzeń wybrzmiały różne utwory: pieśń „Życzenie” F. Chopina, piosenka z filmu „Król Lew „- „The Lion Sleeps Tonight”, „Wspomnij mnie” z musicalu „Upiór w operze” i „Limeryk”. Żartobliwy kanon „Limeryk” opowiada o nauczycielu muzyki, który bezskutecznie próbuje nauczyć muchy nut 🙂

 


18 – 22.09. 2023r. – Warsztaty chóralne „Jednym głosem ku przyszłości”.

W wyjątkowym ośrodku Czardworek w Przysietnicy k. Brzozowa odbyły się polsko – ukraińskie warsztaty pt. „Jednym głosem ku przyszłości”.

Projekt realizowany został przez Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Polsko Ukraińska Wymiana Młodzieży. Edycja 2023”.

W projekcie wzięło udział 50 osób (instruktorzy i uczestnicy) po 25 osób z każdej ze stron. Po stronie polskiej uczestnikami były dziewczęta z chóru Puellarum Cantus pod dyrekcją Katarzyny Pisery. Po stronie ukraińskiej w projekcie wzięli udział uczniowie Szkoły Muzycznej im. Salomei Kruszelnickiej, którymi kieruje Uliana Sozańska.

Celem projektu był rozwój artystyczny uczestników w zakresie śpiewu chóralnego oraz integracja społeczna i międzykulturowa. W ramach projektu uczestnicy pod okiem swoich instruktorów wzięli udział w zajęciach warsztatowych, językowych, rekreacyjnych, sportowych i integracyjnych. Była jazda konna, strzelanie z łuku, ścianka wspinaczkowa, oglądanie panoramy i zjazd na miotle z wieży ośrodka, ognisko i dyskoteki. W ramach wyjazdów krajoznawczych uczestnicy projektu mogli podziwiać Jezioro Solińskie z perspektywy rejsu statkiem, odbyli spaceru po zaporze, a także zwiedzili piękne okolice Brzozowa w trakcie przejażdżki kolejką.

Na finał warsztatów uczestnicy przygotowali wspólny występ artystyczny, który został zaprezentowany lokalnej społeczności i zaproszonym gościom. Każdy zespół najpierw zaprezentował swój program, a później wspólnie zaśpiewali piękne pieśni polskie i ukraińskie.

Zespół ukraiński na pamiątkę otrzymał od chórzystek Puellarum Cantus breloczki w kształcie serca z haftem lasowiackim.

To były bardzo pracowite, ale też pełne radości dni. Między młodymi artystami zawiązało się mnóstwo przyjaźni, a podczas pożegnania polało się mnóstwo łez.

Chórzystki z niecierpliwością czekają na kolejne takie projekty.

 


04.09. 2023r. – Rozpoczęcie sezonu artystycznego 2023/2024

 


Strona Chóru Dziewczęcego Puellarum Cantus z PSP 11 w Stalowej Woli, galeria, informacje, dyrygent Katarzyna Pisera, historia, aktualności, chór, chór stalowa wola, Stalowa Wola , Puellarum, Puellarum Cantus, dziewczecy, dziewczęcy chór, stalowa wola, psp 11, szkoła podstawowa im. szarych szeregów, śpiew, muzyka, aktualności, historia