Chór „Puellarum Cantus” na Ukrainie

Chór „Puellarum Cantus” na Ukrainie

15.06.2010 / portal Twój Region.pl

 

SONY DSC   Chór Dziewczęcy „Puellarum Cantus” z PSP nr 11 w Stalowej Woli przebywał na Ukrainie. Program pobytu był bardzo napięty i obfitujący w wiele atrakcji. Chórzystki zobaczyły najpiękniejsze zakątki Lwowa, miały możliwość zaśpiewania we wnętrzach lwowskich świątyń. Zwiedziły kościół św. Antoniego, katedrę ormiańską, katedralną cerkiew św. Jury, bazylikę archikatedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.  Wspaniałym przeżyciem był pobyt w Operze Lwowskiej na operetce „Wesoła wdówka”. Chórzystki miały okazję podziwiać piękną panoramę miasta z Kopca Unii Lubelskiej.

    Wszystkich zauroczył Cmentarz Łyczakowski, gdzie dziewczęta odwiedziły groby m.in. Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy, Artura Grottgera, Gabrieli Zapolskiej. Na cmentarzu Orląt Lwowskich chórzystki zapaliły symboliczne znicze za poległych w obronie Lwowa i nabyły cegiełki na odbudowę polskich cmentarzy wojskowych na ziemi lwowskiej.

    Chór „Puellarum Cantus” zwiedził również okolice Lwowa: Złoczów, Mitulin i Uniów, w którym znajduje się klasztor Studytów, gdzie bije źródło, którego woda ma cudowne właściwości. Przewodnikiem chóru był ks. Piotr Smolka. Chórzystki stacjonowały w Przemyślanach u księży Salezjanów, tu spotkały się z rodakami i zaśpiewały na uroczystej mszy św. z okazji 45-lecia posługi kapłańskiej ks. Franciszka Rosłana.

    W programie pobytu znalazły się też kilkugodzinne warsztaty chóralne z dyrygentem lwowskiego chóru „Boyan” Wasylem Chuchmanem. Dziewczęta z chóru „Puellarum Cantus” przywiozły z Ukrainy wiele miłych wrażeń, wspomnień i pamiątek. Nauczyły się też ukraińskich pieśni i już planują następne wojaże. Chórzystki i dyrygentka Katarzyna Pisera są bardzo wdzięczne wszystkim, którzy wspomogli w sfinansowaniu tego wyjazdu.