Kolędami odczarowywali magię świątecznych wspomnień z dzieciństwa

Kolędami odczarowywali magię świątecznych wspomnień z dzieciństwa

Wiadomości lokalne / Kultura / stalowka.net    Piątek, 6 stycznia 2012 r. godz. 18:22      /Anna Tomczyk/

  Dziewięć stalowowolskich chórów zaśpiewało w święto Trzech Króli wspólnie z mieszkańcami Stalowej Woli najpopularniejsze kolędy i pastorałki. Koncert w Miejskim Domu Kultury odbył się w ramach czwartej edycji projektu muzycznego „Wniebogłosy”. Podobnie jak poprzednie edycje cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Sala widowiskowa wypełniła się stalowowolanami, którzy przyszli do MDK pośpiewać.

Koncert rozpoczął się występem najmłodszych chórzystów z Małego Cantusa. Dzieciaki zaśpiewały pastorałkę „Jam jest dudka”. Publiczność nieśmiało włączyła się we wspólne śpiewanie, ale prawdziwe „Wniebogłosy” zaczęły się dopiero, kiedy na scenę wszedł chłopięco – męski Cantus. Kolęda „Gdy się Chrystus rodzi” rozkręciła na dobre publiczność, która od tej pory zaczęła śpiewać pełną piersią.

Kolejno na scenie pojawiały się Puellarum Cantus, Chór Kameralny, Lasowiacy, Chór UTW, Gaude Vitae, Gaudium i Chór „Solidarność”. W sumie zaśpiewano 10 utworów. Na zakończenie wszystkie chóry wykonały z publicznością kolędę „Bóg się rodzi”.

Jak się okazało jest to ulubiona kolęda dyrektora Miejskiego Domu Kultury Marka Gruchoty. – „To robi zawsze na mnie wrażenie, czuję jej moc kiedy ją słyszę” – zdradził w rozmowie z Stalowka.NET Gruchota. – „Z wspólnym śpiewaniem kolęd przy świątecznym stole u nas bywa różnie, ale do dziś pamiętam jak miałem kilka lat, wyszedłem z bloku w moim rodzinnym Sędziszowie w święta i przez okna było słychać kolędy. To wspomnienie zostanie na zawsze w mojej pamięci” – dodał.

Dyrektor jest zadowolony z dzisiejszej frekwencji. – „Dzisiejsze święto to dobry moment na taką inicjatywę. Cieszę się, że to się podoba, że ludzie chętnie śpiewają i, że możemy wspólnie przeżywać te piękne chwile” – podkreślił Gruchota.

Celem kolędowej edycji „Wniebogłosów” było jak mówił Jerzy Augustyński – dyrygent Chóru Kameralnego, odrodzenie w stalowowolskich domach tradycji wspólnego śpiewania kolęd, które coraz częściej zastępuje słuchanie płyt, pod którymi przed świętami uginają się sklepowe półki.

Natomiast dyrektor MDK chciałby, aby koncert ten stał się również szansą, aby pielęgnowane w pamięci dziecięce wspomnienia związane ze świętami stawały się niekończącą się opowieścią.