„Nie pędź do Betlejem” czyli wielkie kolędowanie Cantusów

Nie pędź do Betlejem czyli wielkie kolędowanie Cantusów.

TwójRegion24.pl   16.01.2010

 

 

   Kolędy i pastorałki zaśpiewały dzieci oraz młodzież szlifująca swoje zdolności wokalne w stalowowolskim Miejskim Domu Kultury. W sobotnie popołudnie na scenie MDK pojawił się Cantus, Puellarum Cantus, Mały Cantus i chór Klas  Chóralnych PSP nr 11 w Stalowej Woli. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać także sekcji smyczkowej i zobaczyć popisy taneczne uczniów szkoły podstawowej nr 11.

Koncert należał do wyjątkowo udanych. – Człowiek, kiedy słucha tych dzieci zastanawia się jak to możliwe by tak młodzi wokaliści potrafili tak pięknie i czysto zaśpiewać – powiedziała TR24 pani Małgorzata ze Stalowej Woli. – To był fantastyczny koncert – dodała.  Najmłodszymi wykonawcami byli uczniowie szkoły podstawowej nr 11 im. Szarych Szeregów. W ich repertuarze znalazły się nieznane szerokiej publiczności pastorałki. Dzieci śpiewały m.in. o bałwankach, które plotą wianki i rozmawiają o wiośnie zimą. W jednym z utworów pytały mającego narodzić się Jezusa „po co masz wędrować w ten daleki świat, zapewniając, że u nas będzie mu dobrze. „Nie pędź do Betlejem. Z nieba bliżej do tych naszych Tatrprzekonywały. Szkolni wokaliści pochwalili się także swoimi zdolnościami tanecznymi. W ostatniej odsłonie zatańczyli walca w mikołajkowych strojach.

TRADYCYJNIE LECZ NA NOWO

Cantus postawił na tradycyjne kolędy, ale w nowych aranżacjach, które przypadły do gustu publiczności. Świadczyły o tym gromkie brawa, które towarzyszyły zakończeniu każdej kolędy. Chór zaśpiewał m.in. „Dzisiaj w Betlejem”, „Paterze mili” i „Oj maluśki maluśki”. Chłopięco-męski chór Cantus wystąpił z repertuarem, w którym znalazły się zarówno bardziej i mniej znane kolędy. Między występami wokalnymi na scenie pojawiała się także siedmioosobowa sekcja skrzypcowa. Wykonała ona m.in. „Cichą noc”. Okazję do zaprezentowania swoich możliwości mieli także wybrani z chórów soliści. Na zakończenie wszyscy razem zaśpiewali „Wśród nocnej ciszy”

    Koncert przygotowała Katarzyna Pisera i  Maciej Witek. – Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co ci państwo zrobili. Szczególnie wdzięczna jestem pani Kasi, bo wiem jak  dużo czasu i serca wkłada w przygotowanie tych dzieci  – mówiła wzruszona pani Maria, babcia wokalistek z PSP nr 11. – Należą się jej wielkie  podziękowania za to co robi i życzenia, by w naszym mieście było jak najwięcej takich występów – dodała.

autor: Anna Tomczyk / 16.01.2010 / z  portalu TwójRegion.pl