I miejsce – Będzin

 

I miejsce dla Puellarum Cantus

Opublikowano: 14  Stycznia  2018     portal: stalowemiasto.pl
 

Chór Puellarum Cantus zdobył I miejsce na

XXIV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

 

       Nasz stalowowolski chór Puellarum Cantus pod dyrekcją Katarzyny Pisery 12 stycznia zaśpiewał w finale konkursu w Będzinie i zajął I miejsce, pokonując wszystkie chóry dziecięce. Udział w finale chórzystki wywalczyły jeszcze w grudniu podczas eliminacji w Sanoku. Zwycięski program konkursowy składał się z trzech kolęd: „Wesoły nam ten to dzień”, „Z narodzenia Pana” i ukraińskiej kolędy „Szczedryk”.

       Występ oceniało jury w składzie: przewodnicząca – prof. dr hab. Teresa Krasowska – Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu i adiunkt Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie, członkowie: prof. dr hab. Benedykt Odya – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ks. dr hab. Paweł Sobierajski – Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Nie jest to pierwszy sukces chóru na tym festiwalu. Nasze chórzystki wyśpiewały już w Będzinie w 2010r. – II miejsce , a w 2011r. – I miejsce.

      Stroje Puellarum Cantus, zaprojektowane przez ŚP. Alicję Czajkowską – Chmielewską, jak zwykle wywarły bardzo dobre wrażenie zarówno na jurorach, konferansjerze, a także publiczności.

       Do chóru Puellarum Cantus należą dziewczęta z klas chóralnych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli. Klasy te są prowadzone wg autorskiego programu nauczania, w ramach którego uczniowie śpiewają w chórach: Puellarum Cantus, Mały Cantus i Cantus. Szkoła współpracuje z MDK w Stalowej Woli, który wspiera działalność chóralną. W wyniku tej współpracy m.in. chóry Puellarum Cantus oraz Mały Cantus uczestniczą w projekcie Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska.

      Festiwal Kolęd i Pastorałek jest organizowany od 1994r. i jest to obecnie największa tego typu impreza w Polsce, nie tylko wśród przeglądów kolędowych. Ośrodki eliminacyjne znajdują się również na Ukrainie, Litwie i Białorusi. Na tegoroczną 24. edycję zgłosiło się w sumie 1639 solistów, chórów i zespołów. Łącznie od czwartku do soboty wystąpiło 134 wykonawców.

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Będzinie.